Hjem


        Husk


Skak skal spilles

           i

Skakklubben!

God sommerferie til alle!!

Vi byder              

        

       Annette Lillelund   

    Hamza Alomari   



    

 velkommen i klubben

                                                                   

Spillested

Maskinhallen

Skolegade 8 Frederikshavn

1. sal  lokale 11


Hver mandag 18:00 - 23:00

Med undervisningstilbud til nye

medlemmer!


Kontingent  pr. sæson


Senior  400 kr.

Junior  200 kr.


Eksl. DSU medlemskab.

500 kr. for senior

0 kr. for junior


Sæson Aug. - maj


Der er adgang til spillestedet fra Maskinhallens P-plads     

                 


      Ny Bymester Jens Hansen


          Junior bymester  Storm F Røn


Ny sæson begynder på mandag den 26. august kl. 18:00

Alle er velkomne -både gamle og nye medlemmer til lidt hyggeskak og en forfriskning!   


Mandag den 26. Aug + 2. sept spilles en opvarmningstur-      nering

Klubmesterskabet begynder den 9. september!!                                       


 

                       Klubbens aktiviter   

 

  • Arrangør af GP - turnering

den 19. oktober spillested Wilma

  • Deltagelse i den nordjyske GP turnering
  • Deltagelse i JGP NYHED!!!
  • Klubmesterskabet
  • Bymesterskabet begynder efter nytåret 2019/20
  • Deltagelse i turneringer
  • undervisning af nye medlemmer
  • Samarbejde med ungdomsskolen
  • "den store legedag" på bibliotek
  • Julefrokost den 9. dec
  • Godt Nytår  2020
  •  
  • I denne sæson 2019/20  tilmeldes et hold i       7.hovedkreds`holdturnering i A-rækken
  • 11 maj 2019 Generalforsamling

 

Kontakt-personer


Formand Jens Hansen                          (29 26 23 58)

jhansen@hansen.mail.dk



Kasserer Frank S Pedersen                 (98 42 20 56)

                                 


Jens H Pedersen                                                ( 98 42 41 51)

Klubben har fået en flot gave: 2 sæt skakbrikker i porcelæn!

 

      Vi siger tak til giveren

          Hildur Juhl

  få regler vedr. afviklingen af klubmesterskabet:


  • starttidspunkt 19:15
  • mødetid efter 20:00 medfører tab af partiet
  • afbud til TL (Jens E H)
  • man har ret til et afbud pga sygdom ellers tab af partiet NYT
  • spilletid 100 min til hele partiet/spiller
  • Der spilles i 2 grupper - delt efter spillestyrke
  • turneringen er dobbeltrundig -for begge grupper


           

Gruppe A                                                         Gruppe B


Jens E                                                             Ann

Mirsad                                                            Annette                                 

Jørgen                                                            Kim

Peter                                                              Preben

                                                                       Frank

Julius

Thorkild

Anders

Gruppe B

1. omgang


10.sept

17.sept

24.sept

1.okt

8.okt

point ialt

placering

1.Preben

2       0

      0       3

5      0

      ½     4           

6    1

      1½

      5

2.Annette

         1    1

  1

        0     4

5     0          

      0      3

      2

      3

3.Kim

4      1

1    1

6      1

5    ½       

2    1

     4½        

      1

4.Ann

        0    3

½

2      1

1    ½      

6     1

     3

      4

5.Frank

6      1

     ½       4

        1     1

      ½      3         

         2

    4

      2

6.karpov

       0      5

      0       2

        0     3

      0        4             

      0      1

      0

      5

























Gruppe B

2. omgang


   22.okt

29.okt

5.nov

12.nov

19.nov

26.nov

3.dec

1.Kim

      1      2

      1     3

      0      8

4      0

      1      5

6      0

      ½     7

2.Preben

1    0

      1     8

      0      7

      1     3

4    0

5      1

       0     6

3.Annette

      0     7

1     0

      0      6

2     0

       0     8

        0    4 

5    ½

4.Julius

      0      6

7    0

5    1

       1      1

       1     2

3      1

       0     8

5.Ann

      1      8

6    0

      0      4

       0     7

1      0

        0     2

       ½    3

6.Thorkild

4    1

       1      5

3    1

       0      8

        1     7

        1     1

2    1

7.Frank

  1

        1     4

2    1

5      1

6      0

        0    8

1     ½

8.Anders

5    0

2      0

1    1

6      1

3       1

7      1

4     1









God kamp til alle!

Gruppe A

1. omgang


10.sept

17.sept

1.okt



     ialt


1Jens E

2      1

      1       3

       1      4



      3


2.Peter

        0     1

4    0

3     0



      0


3.Jørgen

4      1       

1     0

       1     2



      2


4.Mirsad

      0     3

      1      2

1    0



      1


5.








6.
































Gruppe A

2. omgang


   5.nov

  26.nov

    3.dec



    ialt


1.Jens E

       1     2

4      0

3     1



      5


2.Peter

1    0

        0     3

      0     4



     0


3.Jørgen

       1     4

2      1

      0     1



     4


4.Mirsad

3     0

          1

2      1



     3


























Fredag den 24.april 2015 havde vi besøg af nogle interesserede elever fra Ungdomskolen!


De unge mennesker viste hurtigt store evner for spillet. Efter en kort introduktion gik man i gang med det praktiske spil med stor spørgelyst omkring spillet.


3 erfarne spillere fra klubben stod klar med gode råd og tips om, hvordan man begynder et skakparti!


Vi glæder os til at se de unge i klubben igen!!

"Hvad har min modstander i tankerne?"



"udmærket træk!"